Loża laminarna nazywana często komorą laminarną, szafą laminarną a nawet czasami “recepturą” to urządzenie, które pozwala na pracę w sterylnych warunkach, ochraniając obrabiany materiał przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami. Najczęściej kojarzy się ze sprzętem laboratoryjnym, jednak, jak się okazuje, loża laminarna ma także wiele innych, praktycznych zastosowań, o których do tej pory mogło Ci się nawet nie śnić. Zobacz, jak działa to urządzenie i gdzie oprócz laboratoriów może zostać praktycznie wykorzystane.

Jak działa loża laminarna

W loży laminarnej zachodzi warstwowy i niezaburzony przepływ jałowego powietrza, poddanego wcześniej filtracji przez wysokoskuteczny filtr zanieczyszczeń stałych powietrza. Dzięki zamieszczonej lampie ultrafioletowej możliwe jest dodatkowe wyjałowienie wnętrza komory.

Barierę utrudniającą przedostanie się do komory wszelkich bakterii czy grzybów tworzy jałowe powietrze, które ciągłym strumieniem wydostaje się do przestrzeni roboczej. Umożliwia to zachowanie w pełni sterylnych warunków, koniecznych przy pracy z preparatami czy hodowlami komórek.

Skąd ta popularność

Komora laminarna kojarzona jest przede wszystkim z branżą laboratoryjną. Jałowe, wolne od zanieczyszczeń powietrze umożliwia bowiem bezpieczną pracę nad materiałem medycznym.

Loża laminarna Alpina

Loża laminarna Alpina klasy bezpieczeństwa II.

Podstawowy podział loży laminarnych rozkłada się na poziomym i pionowym przepływem powietrza a następnie komory z poziomym przepływem na klasy I, II i III klasy czystości z podgrupami klasy 100, loże cytologiczne oraz loże laminarne.

Każda z nich sprawdza się przy pracy w medycynie, wirusologii, hematologii, mikrobiologii, hodowli roślin, genetyce i medycynie nuklearnej. Zaskoczeniem może być natomiast wykorzystanie loży laminarnych np: przy serwisowaniu telefonów komórkowych.

Loża laminarna umożliwia profesjonalną naprawę poszczególnych części urządzeń telefonicznych – idealnie czyste powietrze, wolne od zanieczyszczeń i pyłów pozwala na swobodną regenerację wyświetlacza czy wnętrza telefonu i automatycznie chroniąc szczególnie wyświetlacz i digitizer przed widocznym kurzem i “paproszkami”. Równie nietypowe zastosowanie loże laminarne znajdą w medycynie, a konkretnie przy odżywianiu pozajelitowym.

Jak wiemy, mieszanina żywieniowa podawana w ten sposób musi zostać wcześniej należycie przyrządzona – tego typu pracę ułatwia właśnie komora laminarna, w której farmaceuci ręcznie bądź automatycznie przygotowują składniki zgodnie z ustalonymi parametrami.

Komu jeszcze przydaje się loża laminarna

To jakże przydatne, a zarazem nietypowe urządzenie stosowane jest przez specjalistów odzyskujących dane z dysków komputerowych,  kart pamięci i banków danych. Profesjonalne serwisy czynią to właśnie w loży laminarnej, która umożliwia bezpieczną pracę na otwartych podzespołach.

Szeroki wybór rodzajów loży laminarnych pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i wymagań. Trzeba wybrać produkt sprawdzony, poparty odpowiednimi i uznanymi w branży certyfikatami jakości (ISO) oraz spełnienia bardzo ostrych norm.  Pewnym jest, że jeśli działasz w branży medycznej, serwisowej czy naprawy sprzętu elektronicznego, loża laminarna może znacznie zwiększyć jakość i efektywność Twoich usług, jednocześnie usprawniając codzienną pracę.