Komorę laminarną wybieramy na długie lata pracy, dlatego też wybór odpowiedniego modelu powinien być dokonywany świadomie i zgodnie z naszymi potrzebami oraz analizą wszystkich kosztów, nie tylko związanych z samym zakupem urządzenia.

Oczywiście, w komorze laminarnej najważniejsze jest spełnienie norm, potwierdzone certyfikatami wydanymi przez uznane jednostki oraz wieloletnie doświadczenie i wiedza producenta, dające gwarancję sprawdzonego i niezawodnego sprzętu. Jednak równie ważnym aspektem są dalsze koszty eksploatacji, chociażby zużycia prądu.

Symulacja kosztów zużycia energii elektryczne w latach 2017 do 2023

Symulacja kosztów zużycia energii elektryczne w latach 2017 do 2023

Powyższa symulacja kosztów pracy urządzenia dotyczy lat 2017 do 2023 – przyjęta cena za 1 KWh to 0,5248 zł. Przy założeniu średniej godzinowej wartości pracy komory w laboratorium w skali roku, koszt zużycia energii dostarczanej do urządzenia nowej generacji to tylko 280 zł przez 12 miesięcy, czyli około 24 zł na miesiąc.

W przypadku modeli starszej generacji koszt zużycia energii jest znacznie większy, bo aż aż 1165 zł czyli o 885 zł drożej w porównaniu do modeli obecnie produkowanych. Kupując komorę nowej generacji, choćby taką jakie są obecnie produkowane w firmie Alpina łatwo można policzyć, że przez 6 lat pracy urządzenia jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 6200 zł.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, wentylatorów EC i oświetlenia LED-owego udało nam się obniżyć zużycie prądu o 76 % w trybie pracy i o 87 % w trycie stand-by w porównaniu z komorami starszej generacji.

Poniżej przedstawiamy porównanie zużycia prądu oraz kosztu energii elektrycznej narastająco dla poszczególnych lat eksploatacji dla loży laminarnej ALPINA BIO130 oraz komory laminarnej starszej generacji o podobnych wymiarach, oferowanej na rynku polskim.

Porównanie zużycia energii między nowoczesnymi komorami BIO marki Alpina a komorami starszej generacji.

Porównanie zużycia energii między nowoczesnymi komorami BIO marki Alpina, a komorami starszej generacji.

Aktualności z życia naszej firmy