Badania przeprowadzane wewnątrz przestrzeni roboczej komory laminarnej pozostawiają bardzo często dużą ilość zanieczyszczeń bakteriami i wirusami. Przestrzeń robocza wewnątrz komory w zależności od obrabianego materiału wymaga częstego wyjałowienia nawet czasami kilka razy dziennie, aby praca z komorą była w pełni bezpieczna.

Biobójcze działanie promieniowaniu UV-C

Dlatego każda komora laminarna powinna być wyposażona w lampę bakteriobójczą, gdyż jest to najskuteczniejszy sposób na dezynfekcji przestrzeni roboczej. Lampa UV emituje promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm. Promieniowanie ma najsilniejsze właściwości biobójcze i nieodwracalnie usuwa bakterie i wirusy.

Dużą skuteczność działania lampy bakteriobójcze zwanej lampą UV i stosunkowo niska ceny powoduje, że wykorzystuje się ją w miejscach, gdzie wymagana jest czystości mikrobiologiczna. Podczas przeprowadzania badań wyjałowiona przestrzeń robocza jest podstawą, aby uzyskać prawdziwe wynik badań.

Zasada działania promieniowaniu UV-C

Mechanizm działania lamp bakteriobójczych polega na wchłanianiu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieniowania UV-C, która daje początek reakcji chemicznych w jądrach i w wyniku tego zabija mikroorganizmy. Podatność mikroorganizmów na działanie promieniowania ultrafioletowego jest uzależniona od wielkości ich komórek i układu ścian komórkowych.

Dezynfekcja mikroorganizmów przy pomocy promieniowania UV jest procesem o zasadzie działania, im wyższa dawka promieniowania, tym odpowiednio większa liczba zniszczonych mikroorganizmów.

Zastosowanie lampy UV

Lampy UV poza dezynfekcją przestrzeni roboczej komór laminarnych ma także zastosowanie w:

  • laboratoriach medycznych i analitycznych,
  • punktach badania krwi i punktach krwiodawstwa,
  • w niemal każdym pomieszczeniu szpitalnym:  gabinety zabiegowe, opatrunkowe,  bloki operacyjne, pomieszczenia izolacyjne,
  • gabinetach lekarskich prowadzonych w przychodniach,
  • aptekach a w szczególności w pomieszczeniach gdzie sporządzane są maści, czopki i globulki za pomocą miksera recepturowego.

Promieniowanie UV-C a pleśnie i grzyby

Należy, także wspomnieć, że promieniowanie UV-C nie jest tak skuteczne, jeżeli chodzi o pleśnie i grzyby. Aby usunąć tego typu zanieczyszczenia, zalecamy zastosować także dezynfekcję manualną za pomocą ściereczki i dedykowanego do usuwania pleśni i grzybów środka dezynfekcyjnego.