Badania i wymiana filtrów HEPA

Badanie i wymiana filtrów w komorach laminarnych i systemach wentylacyjnych

Aby wysłać zapytanie odnośnie badania lub wymiany filtrów  – kliknij tutaj.

Dlaczego warto:

Komory laminarne jako urządzenia do zapewnienia najwyższej klasy czystości – “A” wymagają cyklicznych, specjalistycznych badań dla udowodnienia ich stałej gotowości do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń.

Wraz z zanieczyszczeniami usuwane są pyły, bakterie, wirusy i grzyby. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy z danym materiałem, czystością próbki lub gotowego produktu.

Potrzeba badań:

Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tzw. „przecieku” filtru, m.in. zmiana docisku uszczelki, uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez użytkownika lub czynniki zewnętrzne. Norma PN-EN IS 14644-2:2005 część 2 określa maksymalny czas pomiędzy pomiarami na 24 miesiące.

Taki też okres przyjmujemy dla nowo-instalowanych filtrów, kolejne badania należy wykonywać częściej – co 12 miesięcy. Jest to konieczne, aby wykazać, iż pomimo zanieczyszczenia filtr posiada dalszą zdolność do zapewnienia wymaganej klasy czystości.

Zakres pomiarów:

Głównymi parametrami sprawdzanymi podczas pomiarów są:

  •  prędkość przepływu powietrza
  •  ilość cząstek danej wielkości (od 0,3 µm do 5 µm) w m3 powietrza

Wykonujemy także badania:

  • integralności filtrów HEPA / ULPA
  • skuteczności filtracji
  • szczelności posadowienia filtra
  • test dymny

Dodatkowo przeprowadza się badanie wilgotności względnej oraz temperatury.

Filtry:

Filtry HEPA i ULPA – wysoko skuteczne filtry powietrza produkowane są i klasyfikowane wg Normy EN 1822. Badane są i klasyfikowane na podstawie sprawdzenia skuteczności całkowitej (dla filtra H14 jest to 99,995 %) oraz miejscowej (dla H14 99,75 %) dla cząstek najbardziej przenikających (MPPS). Produkowane przez nas filtry sprawdzane są w przyzakładowym laboratorium badawczym działającym zgodnie z normą ISO 17025.

Dlaczego my:

Nasza firma od ponad 10 lat zajmuje się produkcją komór laminarnych stosowanych nie tylko w aptekach czy laboratoriach, ale także w onkologii i bakteriologii (II klasa bezpieczeństwa). Posiadamy własną linię do produkcji i sprawdzania filtrów HEPA i ULPA, jesteśmy w stanie wyprodukować filtr o dowolnych wymiarach i w wybranej klasie.

Dysponujemy odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykonywania badań, wymiany filtrów oraz serwisu komór laminarnych, także innych producentów. Jesteśmy w trakcie akredytacji naszego laboratorium w PCA w zakresie badań komór laminarnych oraz filtrów powietrza.

Więcej na temat naszego laboratorium – kliknij tutaj.

Nasz serwis jest do Państwa dyspozycji na terenie całego kraju. Nasze urządzenia kontrolne spełniają wszelkie normy oraz posiadają ważny certyfikat kalibracji.

Z każdej czynności serwisowej wystawiany jest stosowny protokół.

Aby wysłać zapytanie odnośnie badania lub wymiany filtrów  – kliknij tutaj.